środa, 27 czerwca 2018

Dłuższy urlop macierzyński

Dłuższy urlop macierzyński


Autor: Mirosław Nikolin


Od 1 stycznia 2009 roku zmieniły się niektóre uprawnienia pracowników i obowiązki pracodawców.


Od 1 stycznia 2009 roku zmieniły się niektóre uprawnienia pracowników i obowiązki pracodawców. To co cieszy pracowników to zagwarantowany dłuższy urlop macierzyński oraz ochrona przed molestowaniem w miejscu pracy. Od 2009 roku urlop macierzyński przysługujący pracownicy został wydłużony z 18 do 20 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka). Czas trwania tego rodzaju urlopu w latach następnych ma być stopniowo wydłużany od 20 do nawet 37 tygodni (w zależności od liczby urodzonych dzieci). Zagwarantowano też ochronę przed zwolnieniem dla świeżo upieczonych rodziców. W okresie roku od dnia, w którym pracownik złoży wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu opieki nad dzieckiem, pracodawca nie może rozwiązać z nim stosunku pracy.

Nowelizacja ustawy wprowadziła również zmianę w składkach na ubezpieczenie emerytalne. Składka ta w przypadku pracowników przebywających na urlopie wychowawczym wzrośnie z prawie 82 zł do 249 zł. W kolejnych latach, w zależności od wzrostu płacy minimalnej, składka będzie jeszcze wyższa. Inną zmianą obowiązującą od 2009 roku jest planowany wzrost bezpieczeństwa w miejscu pracy. Pracodawcy mają obowiązek wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy, ewakuację oraz ochronę przeciwpożarową.

* * *

Od kilkunastu tygodni kryzys gospodarczy z powodzeniem niszczy kolejne zakłady pracy na całym świecie. W Polsce, jako pierwsi, skutki światowego kryzysu odczuli hutnicy, stoczniowcy, górnicy, budowlańcy i pracownicy branży motoryzacyjnej. Ekonomiści biją na alarm, przedsiębiorstwa redukują personel, a ludzie pozbawieni źródła dochodu rozpoczynają poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia. Spowolnienie gospodarcze może zwiększyć zainteresowanie taką formą zarabiania jaką jest praca tymczasowa. To właśnie teraz agencje pracy tymczasowej przeżywają spore oblężenie ze strony poszukujących pracy.

W obecnej sytuacji firmy obawiają się zatrudniać osoby na nowy etat- preferując tym samym elastyczne formy zatrudnienia. W skrócie można powiedzieć, że agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników po to, by oddelegować ich do pracy w przedsiębiorstwach, które ów pracowników potrzebują. Wyciągając pomocną dłoń agencje pracy tymczasowej starają się nie ograniczać tylko do wsparcia osób, które utraciły pracę, ale także do organizacji, które pracowników straciły. Firmy dotknięte kryzysem mają możliwość zatrudnienia pracowników przysyłanych im przez agencje pracy tymczasowej. Dzięki sporej oszczędności finansowej i maksymalnemu ograniczeniu formalności przedsiębiorstwa mogą powoli, aczkolwiek skutecznie, odbudowywać to co stracili w wyniku zachwiania się światowej gospodarki.
Źródło: www.WorkExpress.pl Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz