wtorek, 26 czerwca 2018

Informatyk na etat czy outsourcing IT?

Informatyk na etat czy outsourcing IT?


Autor: Wiktor Śnieżyński


Rozwijające się usługi z branży IT powodują, że coraz częściej wybieraną formą obsługi informatycznej przez przedsiębiorstwa jest wynajęcie firmy zewnętrznej. Artykuł porusza problematykę zatrudniania informatyka na etat, tworzenia własnego działu IT oraz wynajmowania firmy zewnętrznej do obsługi infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa.


Wraz z dynamicznym rozwojem branży komputerowej pojawił się cały szereg różnorodnych ofert. Firma świadcząca usługi informatyczne to już nie tylko sprzedaż komputerów i instalacja systemu operacyjnego. Obecnie firmy zewnętrzne zapewnią możliwość całkowitego zrezygnowania z działu informatycznego w dowolnym przedsiębiorstwie. Podstawą są umowy serwisowe na bezawaryjne działanie sprzętu komputerowego i oprogramowania. Większość takich usług firmy zewnętrzne mogą świadczyć zdalnie, poprzez sprawnie działającą sieć teleinformatyczną (pomijając czynności takie jak naprawa komputerów). To nie wszystko. Firmy zewnętrzne zaproponują, wdrożą i zaopiekują się wszelkimi modułami, które mogą być przydatne w firmie. Spośród wachlarza usług należy wymienić również całkowite wydzielenie centralnej części systemu informatycznego poza przedsiębiorstwo poprzez przeniesienie baz danych, aplikacji i serwerów do datacenter firm świadczących usługi informatyczne. Firma zewnętrzna zadba również o wizerunek przedsiębiorstwa w Internecie - o jego wizytówkę/stronę firmową w sieci, o jej widoczność w katalogach i wyszukiwarkach. Tu pojawia się pytanie. Czy zatrudnić informatyka na etat, czy wynająć firmę zewnętrzną – wykorzystać Outsourcing IT.

Niezaprzeczalne zalety outsourcingu IT - czyli powierzenia swojego systemu komputerowego zewnętrznej firmie jest bardzo szeroki wachlarz usług. Firmy outsourcingowe oferują szeroką gamę usług, posiadają wiedzę i doświadczenie w niemal każdej dziedzinie informatyki. Firma zewnętrzna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie szkolenie i douczanie przeciętnego informatyka może być czasochłonne bądź może nie zapewnić bezawaryjnego działania sieci komputerowej w firmie. Ponadto informatyk zatrudniony na etat nie jest w stanie posiąść tak obszernej wiedzy na temat systemów operacyjnych, serwerów, systemów handlowo-finansowo-księgowych, dedykowanych, specjalistycznych aplikacji branżowych jaką będzie posiadał szereg specjalistów z firmy zewnętrznej. Informatyk nie będzie jednocześnie fachowcem od sieci komputerowych, świetnym grafikiem, programistą i fachowcem od reklamy w Internecie. Firma outsourcingowa jako całość jest w stanie sprostać wszystkim tym wymaganiom.

Podstawową wadą outsourcingu jest poczucie niebezpieczeństwa wypływu informacji z przedsiębiorstwa. Tam, gdzie poufność danych jest elementem kluczowym działalności - firmy decydują się na własny dział IT. Zatrudniają ludzi najchętniej z otoczenia, zaufanych. Rozwiązanie takie jest niestety kosztowne. Stałe podnoszenie kwalifikacji personelu, zwolnienia chorobowe, przechodzenie wartościowych pracowników do konkurencji to tylko niektóre problemy z jakimi borykają się przedsiębiorstwa posiadające własny dział IT. Dodatkowo przy bardziej rozbudowanych strukturach działu informatycznego - wypływ informacji jest znacznie bardziej prawdopodobny niż w przypadku usług outsourcingu. Znaną praktyką na rynku jest opuszczanie firmy przez pracowników wraz z bagażem poufnych informacji. Pracownik taki, przechodząc do konkurencji ma kartę przetargową w postaci baz danych poprzedniego pracodawcy. Firmy outsourcingowe znacznie lepiej wiedzą jak zadbać o poufność danych. Dzięki temu nikt niepowołany z pracowników przedsiębiorstwa, ani z szeregowych pracowników firmy zewnętrznej nie będzie w stanie wynieść poufnych danych na zewnątrz. Firmy outsourcingowe dbają o swoją renomę i nie jest w ich interesie pozyskiwanie poufnych danych swoich klientów. W praktyce obawy właścicieli przedsiębiorstw o wypływ informacji z firmy przy korzystaniu z outsourcingu są całkowicie nieuzasadnione. Właścicielom przedsiębiorstw nie pozostaje nic innego jak znaleźć dobrą, fachową i sprawdzoną firmę świadczącą usługi informatyczne.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz