środa, 27 czerwca 2018

Jak działa czytnik kodów kreskowych

Jak działa czytnik kodów kreskowych


Autor: Jacek Mędrzak


Kody kreskowe mocno wdarły się w każdą dziedzinę naszego życia. Towarzyszą nam już od urodzenia (opaska na dłoni niemowlęcia) aż po śmierć (kartka na dużym palcu stopy). W tym artykule pokrótce omówię urządzenia którymi możemy je odczytywać.


Kody kreskowe możemy obecnie odczytywać za pomocą urządzeń zawierających się w czterech głównych rodzajach czytników kodów kreskowych. Każdy z nich stosuje nieco inną technologię do odczytu i dekodowania kodu kreskowego. są to czytniki ręczne zwane długopisowymi, czytniki laserowe, czytniki oparte o układy LED nazwane czytnikami CCD oraz czytniki oparte o kamerę/aparat.

Czytniki długopisowe oraz czytniki laserowe

Czytnik długopisowy wziął swą nazwę z tego że odczytanie kodu kreskowego wymaga przeciągnięcia nim po kodzie wolnym jednostajnym ruchem. Jest to jedyny z omówionych w tym opracowaniu czytnik kodów kreskowych który nie umożliwia odczytu kodu na odległość. Zasada działania jest prosta - czytnik zawiera w sobie źródło światła oraz fotoczułą diodę. Przeciągając powoli czytnik nad kodem, dioda fotoczuła mierzy siłę światła odbitego od kolejnych kresek kodu kreskowego, ciemne i grubsze kreski kodu pochłaniają więcej światła niż ciemne i cieńsze kreski, białe przerwy natomiast odbijają światło generując tym samym różnicę napięć którą można poddać dalszej obróbce celem zdekodowania właściwego kodu.

Czytnik laserowy działa na dokładnie takiej samej zasadzie, tyle że poprzez użycie wiązki światła laserowego umożliwia odczyt kodu kreskowego na odległość a sam układ optyczny jest bardziej skomplikowany ponieważ wymaga zastosowania lusterka lub pryzmatu który jednolitą wiązkę lasera "rozrzuci" w poprzek kodu kreskowego. Nadal do odczytu używana jest fotodioda która zamienia odbite światło lasera na wykres napięć. Dla zwiększenia niezawodności i zapewnienia większej odporności na błędy odczytu zarówno dioda emitująca światło bądź promień lasera jak i fotoczuła dioda odczytująca są przeznaczone do pracy w zakresie jednej określonej częstotliwości.

Czytniki CCD

W czytnikach CCD do odczytu kodu kreskowego wykorzystywana jest linijką składająca się z setek małych fotoczułych diód. Każda dioda odczytuje ilość światła odbitego od kodu kreskowego, tym samym wyeliminowana jest konieczność przeciąganie czytnika nad kodem kreskowym bądź konieczność zastosowania promienia skanującego - czytniki CCD pracują mierząc odbite światło otoczenia. Jest to podstawowa różnica między tym typem czytnika a czytnikami laserowymi.

Czytniki oparte o kamerę/aparat

Jest to najnowszy typ czytników kodów kreskowych. Oparty jest on o zastosowanie miniaturowej kamery wideo, która przechwytuje obraz kodu kreskowego. Następnie zaawansowane techniki przetwarzania cyfrowego dekodują obraz do postaci kodu kreskowego. Kamera czytnika tego typu korzysta z analogicznych do czytnika CCD czujników, tyle że tutaj nie są one umieszczone w jednym rzędzie a w dwuwymiarowej tablicy. Stosując te czytniki kodów kreskowych wymagane jest aby odczytywane kody kreskowe posiadały odpowiedni kontrast pomiędzy białymi a czarnymi kreskami, wymiary przerw i kresek zgodne z normami kodów kreskowych, wyraźne krawędzie kresek i brak zanieczyszczeń lub uszkodzeń na powierzchni kodu.

Na polskim rynku najbardziej są znane czytniki kodów kreskowych firm Symbol-Motorola, Intermec, Sic oraz Psc.

www.tilabels.pl Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz