wtorek, 26 czerwca 2018

Serwer w małej firmie. Czy potrzebny?

Serwer w małej firmie. Czy potrzebny?


Autor: Wiktor Śnieżyński


Czy w małych firmach opłaca się kupno prostego serwera? Postawienie oddzielnego, dedykowanego serwera przyniesie korzyści nawet w firmach posiadających do 5 komputerów. Bezpieczeństwo i bezawaryjność zapewnią spokój właścicielowi, a pracownikom pozwolą na skupieniu się na interesach.


W 21 wieku już nikt nie wyobraża sobie prowadzenia interesów bez komputera, laptopa, drukarki internetu i skrzynek email. Technologie informatyczne wkroczyły na stałe w prowadzenie dowolnej firmy. Rozwijające się małe przedsiębiorstwa w pewnym momencie stawiają sobie pytanie - czy to już czas na wydzielony serwer? Mineły już czasy, gdy serwer kojarzony był z drogim sprzętem i jeszcze droższym oprogramowaniem. Postęp technologiczny i dostępność części komputerowych spowodowała, że ceny najprostrzych serwerów są niewiele wyższe od cen stacji roboczych, a cena oprogramowania również stała się do zaakceptowania przez większość firm.
Silna konkurencja, otwarte rynki międzynarodowe i mocna pozycja dużych koncernów spowodowały, że małe firmy bardzo często skupiają się na minimalizacji kosztów. Po co kupować osobny serwer jeżeli w roli serwera plików można wykorzystać normalną stację roboczą? Posiadanie wyodrębnionego serwera ma niepodważalne zalety w stosunku do użytkowania stacji roboczej. Przede wszystkim dane spoczywające na serwerze są znacznie bezpieczniejsze - nie zostaną uszkodzone przez beztroskie korzystanie z komputera przez użytkowników. Na dedykowanym serwerze mamy większą możliwość zabezpieczenia danych przed niepowołanym dostępem. Decydując się na dedykowany serwer możemy wykorzystać jego zasoby dla usług najważniejszych w firmie (obsługa serwera pocztowego, serwera plików, serwera baz danych). Dzięki temu, że całą moc serwera jest przeznaczona jest na te usługi, będą one mogły działać nieprzerwanie i bezawaryjne. Serwer dedykowany jest przystosowany do pracy ciągłej dzięki czemu zostawiając go na noc możemy slecić mu zadania automatyczne, które zostaną wykonane w nocy przy zerowym obciążeniu innymi usługami. Mogą to być - kopia bezpieczeństwa, wymiana danych z oddziałami, porządkowanie i konserwacja baz danych. Serwery posiadają możliwości i technologie ułatwiające bezawaryjne i nieprzerwane działanie systemu. Duplikowanie danych na dysku za pomocą technologii RAID, dyski i zasilacze z możliwością wymiany uszkodzonych przy pracy serwera (Hot Swap), wydajne i bezawaryjne metody chłodzenia serwera. Dzięki wszystkim tym zaletom serwer będzie pracował bez naszej ingerencji długi czas.
Aby serwer pracował wydajnie i sprawnie niezbędna będzie jego rzetelna i fachowa konfiguracja. Serwer warto kupić w firmie, która przygotuje go do pracy w Państwa przedsiębiorstwie. Firmy świadczące usługi informatyczne z pewnością mają wykształconą i fachową kadrę aby sprostać takiemu zadaniu.
Na terenie Łodzi skorzystaj z usług firmy www.primeit.pl. Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz